KRONIKA

LINKI DO ZDJĘĆ PONIŻEJ:

2018'03 BEZGLUTENOWA WIELKANOC

2018'03 ZEBRANIE WALNO-WYBORCZE

2017'12 WIGILIA BEZGLUTENOWA

2017'12 BEZGLUTENOWE MIKOŁAJKI W JUMPIN PLACE

2017'10 AKADEMIA ZDROWIA CELIAKA 2017

2017'08 BEZGLUTENOWE KOLONIE GÓRZNO

2017'06 WARSZTATY Z SUGARCRAFTINGU - NAUKA ŻYCIA Z DIETĄ BEZGLUTENOWĄ

2017'06 PIKNIK BYDGOSKICH ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH - WYSPA MŁYŃSKA

2017'06 BEZGLUTENOWY DZIEŃ DZIECKA - CENTRUM NAUKI EXPERYMENT GDYNIA

2016'12 WIGILIA BEZGLUTENOWA

2016'12 BEZGLUTENOWE MIKOŁAJKI

2016'11 AKADEMIA KULINARNA CELIAKA

2016'10 AKADEMIA KULINARNA CELIAKA

2016'10 AKADEMIA ZDROWIA CELIAKA

2016'08 KOLONIE W GIERŁOŻY

2016'06 BLIŻEJ KULTURY - BALET "ALICJA W KRAINIE CZERÓW"

2016'06 IX Ogólnopolski Zjazd Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii Hepatologii i Żywienia Dzieci

2016'06 AKADEMIA KULINARNA CELIAKA

 

 

 

 

 

 

FIORDY NORWESKIE - PODRÓŻ MARZEŃ

I taka właśnie była nasza eskapada do Norwegii w dniach od 16 do 24 lipca br. Urzekło nas piękno przyrody, góry, lodowce, bardzo liczne wodospady oraz przede wszystkim niepowtarzalny urok fiordów, które podziwialiśmy z pokładów pięknych promów i wycieczkowców. Równie urocze były zwiedzane miasta: Oslo z niepowtarzalnym Parkiem Vigielanda i majestatycznym Holmenkollen, urokliwe hanzeatyckie Bergen, malownicze portowe Ålesund oraz miniaturowe olimpijskie Lillehammer. Prawie na każdym kroku towarzyszyła nam przepiękna drewniana architektura utrzymywana z niezwykle dużym pietyzmem. Pomimo wielkiej tragedii, jaka miała miejsce w Norwegii (przedostatniego dnia naszego pobytu), kraj ten pozostanie dla nas wspomnieniem niepowtarzalnego piękna przyrody, wszechobecnej ciszy, braku jakiegokolwiek tłoku, wysokiego standardu usług i kultury oraz niezwykłej gościnności.

Zarząd Stowarzyszenia w imieniu uczestników wycieczki oraz własnym bardzo serdecznie dziękuje:

 • Morskiemu Biuru Podróży z Gdyni za przygotowanie tak atrakcyjnego wyjazdu, a w szczególności za niespotykane (w dwudziestoletniej historii naszych zagranicznych wojaży) tak wspaniałe zabezpieczenie diety bezglutenowej.
 • Wspaniałemu pilotowi Pani Helenie Garczyńskiej za niecodzienną opiekę i najwyższy poziom wiedzy o Norwegii (jej historii, kulturze, przyrodzie i nie tylko).
 • Firmie Ultraeuropa z Żywca za ciastka dla uczestników.

   

   

Więcej zdjęć : Fiordy Norweskie - Podróż Marzeń


DZIEŃ DZIECKA W PAŁACU PREZYDENCKIM

1 czerwca z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka mieliśmy zaszczyt spotkać się z Panem Prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz Jego Małżonką Panią Anną Komorowską w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Obchody Dnia Dziecka rozpoczęły się w ogrodach Pałacu od czytania najmłodszym bajek. Czytali m.in. Para Prezydencka, minister Sławomir Nowak oraz aktorzy Rafał Królikowski i Jarosław Boberek. Następnie Bronisław Komorowski wraz z żoną spotkali się z najmłodszymi oraz złożyli życzenia małym i dużym dzieciom. Mieliśmy też czas na rozmowę z Parą Prezydencką oraz zrobienie wspólnych pamiątkowych zdjęć.

Tego dnia ogrody Pałacu Prezydenckiego zamieniły się w wielki plac zabaw. Ogród wypełniony był dmuchanymi zjeżdżalniami, karuzelą z bykiem i miejscami, w których można było miło spędzić czas na grach i zabawach. Dzieci mogły pomalować sobie twarze, zjeść bezglutenową pizzę i lody. Najmłodsi zabawiani byli przez klaunów oraz osoby przebrane za postaci z bajek, które chętnie pozowały do wspólnych zdjęć.

Spotkanie prowadziła znana para prezenterów Dorota Wellman oraz Marcin Prokop. Relację ze spotkania z dziećmi można było oglądać na żywo w programie Dzień Dobry TVN.

Po udanej zabawie na Krakowskim Przedmieściu aby wykorzystać piękną pogodę, udaliśmy się na spacer do Łazienek Królewskich. Tam też dzieci otrzymały paczki ze słodyczami, za co serdecznie dziękujemy firmom Balviten, Schär, Ultraeuropa, Paula - producentowi chipsów CRISPY.

Serdecznie dziękujemy Organizatorom za to, że mogliśmy w tak szczególny sposób świętować obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

Więcej zdjęć :Dzień Dziecka w Pałacu Prezydenckim

Więcej zdjęć: Wieczór Marzeń w ZOO


BEZGLUTENOWA WIELKANOC 2010

W sobotę 16. kwietnia członkowie stowarzyszenia uczestniczyli w spotkaniu z okazji Świąt Wielkanocnych. Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza Św. , która odbyła się w Kaplicy Akademickiej Bazyliki Św. Wincentego áPaulo. Mszę celebrował ksiądz prałat Eugeniusz Barełkowski. Potem w Hotelu City odbyła się druga część zwana Śniadaniem Wielkanocnym. Uczestnicy spotkania mieli okazję skosztować wspaniałe tradycyjne potrawy wielkanocne w wersji bezglutenowej, które przygotowali kucharze restauracji 3V6 z Hotelu City w Bydgoszczy. Natomiast wypieki bezglutenowe przygotowały panie trenerki z warsztatów „Nauki życia z dietą bezglutenową”. Na zakończenie uczestnicy otrzymali paczki ze słodyczami bezglutenowymi.

Stowarzyszenie za okazaną pomoc i wsparcie serdecznie dziękuje ks. prałatowi Eugeniuszowi Barełkowskiemu, księżom misjonarzom z parafii Św. Wincentego áPaulo w Bydgoszczy, firmom BALVITEN dr Schär oraz Restauracji 3V6 z Hotelu City w Bydgoszczy.

        


OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA CHOREGO

W dniach 10. i 11. lutego br. nasi przedstawiciele uczestniczyli w centralnych obchodach Światowego Dnia Chorego w Warszawie. Spotkanie kolejny raz zaowocowało rozmową z Panią Minister Ewą Kopacz oraz jej zainteresowaniem dla przedstawionych przez nas problemów chorych na celiakię. W najbliższym czasie przygotowujemy materiały na spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i liczymy, że małymi krokami uda nam się pomóc wielu chorym będącym na diecie bezglutenowej.

Wieczorem uczestniczyliśmy w Gali w Galerii Porczyńskich, gdzie rozdane były nagrody osobom zasłużonym na polu codziennej pomocy chorym. Odbył się bardzo sympatyczny koncert oraz spotkaliśmy wielu znajomych z poprzednich spotkań.

      

Więcej zdjęć:
Galeria Obchody Światowego Dnia Chorego


"ZIMA W MIEŚCIE"

Niestety w zimowe ferie zabrakło śniegu i tradycyjne zabawy na śniegu musieliśmy zastąpić innymi zajęciami. W dniu 7. lutego dzieci zwiedziły fabrykę tradycyjnych szklanych bombek choinkowych SOPEL. Zobaczyły przeróżne ozdoby choinkowe nawet takie, o jakich im się nie śniło. Na zakończenie zakupiły ozdoby dla siebie i dla swoich bliskich. Natomiast od Stowarzyszenia otrzymały bombki ze swoimi imionami. Następnie spotkały się na obiedzie w restauracji 3V6 w City Hotelu. Wśród uczestników był uzdolniony pianista nasz kolega Kamil, który zaprezentował swój kunszt muzyczny. Kolejnego dnia odbyły się Zajęcia Akademii Celiaka dla dzieci i młodzieży. W programie znalazły się m.in.: nauka przyrządzania pizzy, lekcja savoir – vivre oraz nareszcie dzieci zobaczyły jak wygląda gluten i jakie ma właściwości.

    

         

Więcej zdjęć:

Galeria Wytwórnia Ozdób Choinkowych SOPEL

Galeria Akademia Kulinarna Celiaka dla dzieci


WIECZERZA WIGILIJNA

Tradycyjnie, jak co roku w dniu 18 grudnia członkowie naszych organizacji TPD Koła Pomocy Dzieciom na Diecie Bezglutenowej i Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Celiakię „Przekreślony Kłos” spotkali się na Wieczerzy Wigilijnej.

Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza Św. w Kaplicy Akademickiej w Bazylice Św. Wincentego á Paulo, którą wspólnie celebrowali ks. prałat Eugeniusz Barełkowski oraz ks. Jarosław Bar CM. Podczas mszy osoby na diecie bezglutenowej miały okazję przyjęcia Komunii Św. pod postacią Ciała i Krwi Pańskiej. Oprawę muzyczno-wokalną zapewniła Schola Młodzieży Misjonarskiej z Bazyliki.

Po mszy w Centrum Konferencyjnym „City Hotel” w Bydgoszczy odbyło się wigilijne spotkanie, podczas którego łamano się opłatkiem oraz składano sobie życzenia. Następnie odbyła się wieczerza wigilijna, podczas której serwowano bardzo wiele tradycyjnych potraw w wersji bezglutenowej oraz przepyszne bezglutenowe ciasta przygotowane przez nieocenione panie trenerki z Koła oraz ze Stowarzyszenia. Na zakończenie uczestnicy otrzymali świąteczne paczki z bezglutenowymi słodyczami oraz okolicznościowe paczki świąteczne od firmy BALVITEN (z ich produktami).

Za możliwość spotkania się w naszym gronie, za wsparcie naszych działań oraz za wszelką pomoc przy realizacji Wieczerzy Wigilijnej serdecznie dziękujemy:

 • Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiemu za wsparcie naszego Koła dotacją celową na realizację zadania publicznego,
 • nieocenionemu przyjacielowi panu Henkowi z Holandii oraz naszemu zacnemu księdzu prałatowi Eugeniuszowi Barełkowskiemu,
 • księżom Jarosławowi i Sławomirowi Bar za przygotowanie i oprawę Mszy Św.,
 • firmie BALVITEN Sp. z o.o.za paczki z ich produktami,
 • firmom: GLUTENEX i DR. SCHÄRza słodycze do paczek świątecznych,
 • firmie CHRISTIANA-DĄBROWSCYza bezglutenowe komunikanty i hostie.

 

              

 

Więcej zdjęć :

Galeria Wieczerza Wigilijna oraz ogłoszenie wyników NPBR 2010


WYNIKI III EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONSUMENCKIEGO KONKURSU-PLEBISCYTU

NA NAJLEPSZY PRODUKT BEZGLUTENOWY ROKU 2010

W dniu 18 grudnia na spotkaniu, które odbyło się w Centrum Konferencyjnym „City Hotel” w Bydgoszczy ogłoszone zostały oficjalne wyniki oraz wręczone nagrody w ramach III edycji Ogólnopolskiego Konsumenckiego Konkursu-Plebiscytu na Najlepszy Produkt Bezglutenowy Roku 2010. W br. konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Ministra Gospodarki – pana premiera Waldemara Pawlaka. Na swoim posiedzeniu 20 listopada br. Kapituła Konkursu dokonała podsumowania wyników głosowania przez konsumentów i przedstawiła następujący werdykt:

 • Nagrodę główną oraz tytuł NAJLEPSZEGO PRODUKTU BEZGLUTENOWEGO ROKU 2010 przyznano produktowi (który otrzymał największą ilość głosów) – ciasteczkom CHOCO CHOCO, których producentem jest WAB BEZGLUTEN s.c.
 • Wyróżnienie w kategorii wyroby zbożowe przyznano produktowi: ŚWIEŻY CHLEB TRADYCYJNY „BIAŁY” NA NATURALNYM ZAKWASIE, którego producentem jest ULTRAEUROPA Sp. z o.o.
 • Wyróżnienia w kategorii wyroby cukiernicze przyznano produktom:
 • PALUSZKI BEZGLUTENOWE, których producentem jest BALVITEN Sp. z o.o.
 • SORRISI – BEZGLUTENOWE MARKIZY Z KREMEM KAKAOWYM, których producentem jest Dr. Schär GmbH (z Włoch)

Wszystkim firmom serdecznie gratulujemy wysokiej oceny ze strony konsumentów oraz życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach konkursu-plebiscytu.

 

Wręczono również statuetkę i dyplom zwycięzcy Festiwalu Bezglutenowych Smaków, który miał miejsce w czasie Akademii Zdrowia Celiaka w dniu 25 września br. Przypominamy, że laureatem została Restauracja „Pod Baranem” z Krakowa.

Na spotkaniu dokonano losowania nagród (trzech MP-4) pośród osób, które oddały ważny głos w konkursie. Szczęśliwcami okazali się: pani Anna Kaczmarek z Wrocławia, pani Joanna Kerber z Grudziądza i pani Zuzanna Chorądzikiewicz-Stasiak z Kalisza. Wybrankom „sierotki Marysi” gratulujemy, a nagrody prześlemy pocztą po nawiązaniu kontaktu z nagrodzonymi.

 

             

 

Więcej zdjęć :

Galeria zdjęć Wieczerza Wigilijna oraz ogłoszenie wyników na NBPR 2010


BEZGLUTENOWE MIKOŁAJKI

W dniu 4 grudnia dzieci chore na celiakię uczestniczyły w tradycyjnym Spotkaniu z Bezglutenowym Mikołajem. Chociaż nie bardzo sprzyjała nam pogoda do Family Park w Bydgoszczy dotarli uczestnicy z różnych stron całego kraju. Impreza była wspaniała, a Family Park przygotował wiele mikołajkowych zabaw, humorystycznych scenek oraz innych atrakcji. Dzieci w trakcie zabawy otrzymywały liczne nagrody niespodzianki. Oczywiście, otrzymały też smaczny bezglutenowy poczęstunek, przygotowany przez panie ze Stowarzyszenia oraz Koła. Na zakończenie odwiedził je Bezglutenowy Mikołaj, który każdego uczestnika obdarował mnóstwem bezglutenowych słodyczy.

Za wsparcie naszej imprezy, za przekazane upominki, słodycze i produkty do przygotowania poczęstunku oraz pomoc przy realizacji imprezy organizatorzy serdecznie dziękują panu HENKOWI z Holandii oraz firmom: JUTRZENKA COLIAN, GLUTENEX, ULTRAEUROPA, BEZGLUTEN, ZAKŁADOM MIĘSNYM Z ŻYWCA, PAULA, DR. SCHÄR, AR „START” i MPMEDIA. Słowa podziękowań kierujemy również do naszych młodych koleżanek ze Stowarzyszenia i Koła za troskliwą opiekę nad najmłodszymi uczestnikami spotkania.

      

 

więcej zdjęć:

Galeria Bezglutenowe Mikołajki 2010

projekt i realizacja: MPMedia