Dlaczego warto do nas dołączyć?

Dlaczego warto do nas dołączyć?

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Celiakię „Przekreślony Kłos” tworzy grupa wolontariuszy, którzy dla innych chorych, z potrzeby serca, organizują szereg działań edukacyjnych i integracyjnych na rzecz chorych na celiakię.

AKADEMIA ZDROWIA CELIAKA odbywa się każdego roku, a jej celem jest umożliwienie chorym aktualizowania wiedzy z zakresu celiakii (w tym również chorób współistniejących), diety bezglutenowej oraz żywności - zwłaszcza, że informacje z zakresu diety i żywności bezglutenowej ulegają ciągłym zmianom i nie zawsze są wiarygodne.

Akademia obejmuje wykłady specjalistów, spotkania z producentami bezglutenowej żywności, połączone z degustacją i prezentacją żywności oraz forum, w trakcie którego uczestnicy mogą zadawać pytania prelegentom. Udział w Akademii jest nieodpłatny, a uczestnicy mogą nieodpłatnie otrzymać publikacje z zakresu diety bezglutenowej i celiakii oraz skorzystać z bezglutenowego lunchu.

WARSZTATY NAUKI ŻYCIA Z DIETĄ to adresowane do wszystkich chorych na celiakię oraz rodziców chorych dzieci nieodpłatne, praktyczne zajęcia z przygotowywania bezglutenowych wypieków i potraw. Warsztaty prowadzone są przez praktyków, którzy są autorami wielu przepisów kulinarnych dla osób na diecie bezglutenowej, a odbywają się w specjalnie przygotowanym i wyposażonym pomieszczeniu szkoleniowym Stowarzyszenia.

Warsztaty dają możliwość nie tylko nauki, ale także spotkania z innymi chorymi oraz wymiany doświadczeń. Osoby uczestniczące w warsztatach oprócz praktycznej nauki z przyrządzania potraw i wypieków mogą zasięgnąć informacji nt. rynku bezglutenowej żywności oraz innych wskazówek dotyczących diety bezglutenowej, w tym indywidualnych porad dietetycznych w zakresie diety bezglutenowej. Warsztaty są nieodpłatne.

AKADEMIA KULINARNA CELIAKA to odbywające się od kilku lat zaawansowane warsztaty kulinarne, które uczą przygotowywania wyszukanych potraw w bezglutenowej wersji. Warsztaty odbywają się w małych grupach i prowadzone są przez mistrzów kulinarnych - szefów kuchni najlepszych restauracji. W trakcie warsztatów każdy z uczestników samodzielnie (pod okiem mistrza kulinarnego) przygotowuje każdą potrawę od początku do samego końca. Warsztaty się nieodpłatne.

AKADEMIA ZDROWIA MAŁEGO CELIAKA to odbywające się od kilku lat – w okresie wakacji oraz w dni wolne od nauki szkolnej – specjalne zajęcia o tematyce celiakii i diety bezglutenowej adresowane do dzieci i młodzieży. W czasie zajęć, które mają zwykle formę zabawy uczestnicy dowiadują się:

• co to jest celiakia i jak się ją leczy oraz co się dzieje, gdy nie przestrzegamy diety bezglutenowej,

• co to jest gluten i dlaczego gluten dodawany jest do produktów spożywczych,

• jak rozpoznać produkty dozwolone, ryzykowne i zabronione w diecie bezglutenowej. Zajęcia są nieodpłatne.

KOLOROWA KUCHNIA BEZGLUTENOWA to odbywające się od kilku lat – w okresie wakacji oraz w dni wolne od nauki szkolnej – warsztaty kulinarne adresowane do dzieci i młodzieży. W ramach warsztatów uczestnicy w formie zabawy uczą się przygotowywania bezglutenowych posiłków. Dzięki warsztatom dzieci i młodzież zdobywają doświadczenie w pracach kuchennych oraz uczą się samodzielnie przygotowywać ulubione potrawy i wypieki, np. pizzę, gofry, ciasta i ciastka. Warsztaty dają również możliwość spotkania z innymi chorymi i nawiązania znajomości z bezglutenowymi rówieśnikami. Warsztaty się nieodpłatne.

Oprócz bogatej działalności edukacyjnej w postaci spotkań i warsztatów Stowarzyszenie „Przekreślony Kłos” wydaje również nieodpłatne publikacje dla chorych na celiakię oraz prowadzi serwisy internetowe o tematyce diety bezglutenowej, w tym serwis z przepisami kulinarnymi.

Obok działalności edukacyjnej Stowarzyszenie „Przekreślony Kłos” organizuje również imprezy integracyjne zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych.

Wśród ważniejszych imprez dla dzieci warto wymienić BEZGLUTENOWY DZIEŃ DZIECKA i BEZGLUTENOWE MIKOŁAJKI czyli okolicznościowe imprezy dla dzieci gwarantujące im dobrą zabawę w gronie rówieśników oraz bezglutenowy poczęstunek i upominki. Dla wszystkich członków Stowarzyszenia organizowane są spotkania świąteczne BEZGLUTENOWE ŚNIADANIE WIELKANOCNE i BEZGLUTENOWA WIECZERZA WIGILIJNA.

Oprócz wspomnianych wyżej imprez przez cały rok wspólnie uczestniczymy w różnych imprezach kulturalnych w ramach naszej akcji BLIŻEJ KULTURY oraz organizujemy lub bierzemy udział w wielu innych imprezach, których nie sposób opisać, więc po prostu zapraszamy do śledzenia naszych stron internetowych oraz FB.

Poza widoczną działalnością edukacyjną i integracyjną działamy również na rzecz poprawy sytuacji wszystkich chorych na celiakię, jesteśmy inicjatorami prowadzonego od lat w Polsce monitoringu bezglutenowej żywności oraz inicjatorami wielu interpelacji.

Poznaj nas i zobacz jak niewielka grupa wolontariuszy potrafi wiele zdziałać dla dobra wszystkich chorych na celiakię.

projekt i realizacja: MPMedia